Kategoria: BLOG

  • Kluby Sportowe: Bezpiecznym miejscem dla dzieci

    Kluby Sportowe: Bezpiecznym miejscem dla dzieci

    Kluby Sportowe: Bezpiecznym miejscem dla dzieci Kluby sportowe są nie tylko miejscem nauki umiejętności sportowych, ale także wzrostu charakteru i kształtowania wartości. Trenerzy mają ogromny wpływ na rozwój dziecięcej pasji do sportu. Kluby sportowe, jako organizatorzy działalności sportowej, rekreacyjnej czy będące miejscem do rozwijania zainteresowań przez dzieci mają obowiązek opracować…

  • Organizator działalności medycznej – jakie podmioty muszą opracować i wdrożyć standardy ochrony dzieci

    Organizator działalności medycznej – jakie podmioty muszą opracować i wdrożyć standardy ochrony dzieci

    Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich został również nałożony na organizatorów działalności medycznej, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni. Do tej grupy podmiotów, które organizują działalność medyczną należą przede wszystkim: – szpitale, kliniki czy centra medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali dziecięcych lub oddziałów pediatrycznych, neonatologicznych, dziecięcych,…

  • Usługi turystyczne – kto musi opracować i wdrożyć standardy ochrony dzieci?

    Usługi turystyczne – kto musi opracować i wdrożyć standardy ochrony dzieci?

    Zmiany w przepisach dotyczących ochrony małoletnich, szczególną uwagę poświęcają branży hotelarskiej i turystycznej. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek opracowania i wprowadzenia standardów ochrony dzieci, co zostało szczegółowo opisane w art. 22c ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych…

  • Usługi hotelarskie – kto musi opracować standardy ochrony dzieci

    Usługi hotelarskie – kto musi opracować standardy ochrony dzieci

    Usługi hotelarskie – jakie podmioty muszą opracować standardy ochrony dzieci Od 15 lutego 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy chroniące dzieci i młodzież. Nakładają one obowiązki tworzenia i wprowadzania standardów ochrony dzieci. Szczególną uwagę poświęca się branży hotelarskiej i turystycznej, a także miejscom zakwaterowania zbiorowego.  Przepisy prawa w związku…

  • Co musi znaleźć się w standardach ochrony dzieci?

    Co musi znaleźć się w standardach ochrony dzieci?

    Trzeba zacząć od tego, że podczas opracowywania polityki ochrony dzieci ważne jest, aby nie robić tego bezrefleksyjnie. Zasady te mają faktycznie służyć danemu podmiotowi, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Nie traktujmy tego, jak kolejny przykry obowiązek czy niepotrzebny element biurokracji. Gdyby faktycznie było to niepotrzebne to nie byłoby takiego…

  • Nowe standardy ochrony dzieci!

    Nowe standardy ochrony dzieci!

    Od 15 lutego 2024 roku na mocy tzw ustawy „Lex Kamilek” na szereg podmiotów zostanie nałożony obowiązek sporządzenia i drożenia tzw. „Standardów ochrony małoletnich”. Dokument ten ma być polityką czy też zbiorem zasad, jakie mają funkcjonować w danym podmiocie, po to by móc rozpoznawać zagrożenia stosowania przemocy wobec dzieci, nie…

  • „Panie władzo, to był tylko cukierek…”, czyli o tłumaczeniach kierowców przy alkomacie

    „Panie władzo, to był tylko cukierek…”, czyli o tłumaczeniach kierowców przy alkomacie

    Majówka rozpoczęła się pełną parą, pogoda sprzyja zatem wspólnemu grillowaniu i biesiadowaniu. W okresie majówki dużo łatwiej jest dać się ponieść i przesadzić z alkoholem, czego skutki mogą być zbyt dalece odczuwalne i nie mam tutaj na myśli kaca mordercę. Policja z pewnością częściej niż dotychczas będzie czuwała na drogach,…

  • Inflacja a alimenty

    Inflacja a alimenty

    16,6% – tyle wynosiła inflacja na koniec 2022 roku. Styczeń zamknęliśmy z jednym oczkiem procentowym więcej i to nie ostatnie słowo inflacji w tym roku. Kiedy Prezes Narodowego Banku Polskiego urządza sobie stand-up podczas swoich konferencji, informując że masło można kupić za 2,80 zł albo zamienić na margarynę roślinną, to…

  • Czy bezrobotny rodzic może być obciążony obowiązkiem alimentacyjnym?

    Czy bezrobotny rodzic może być obciążony obowiązkiem alimentacyjnym?

    Ileż to razy byłam świadkiem w toku procesu, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów nagle w toku procesu „zaczyna gorzej zarabiać” niż w miesiącach wcześniejszych sprzed złożenia pozwu. Wynagrodzenie o pracę z normalnej pensji „zmniejsza się” do minimalnej krajowej, a działalność gospodarcza zaczyna nagle „gorzej prosperować przynosząc straty”. Klasyka gatunku……

  • Prawo pracownika do bycia offline

    Prawo pracownika do bycia offline

    Prawo pracownika do bycia offline Pandemia uwidoczniła bolączki systemów prawnych państw w zakresie regulacji czasu pracy pracownika pracującego zdalnie. W szczególności to, jak długo pracownik powinien być w kontakcie z pracodawcą, czy może bez konsekwencji nie odbierać telefonów i nie odpisywać na wiadomości e-mail od swojego pracodawcy. Problem pozostawania przez…