Uchylenie obowiązku alimentacyjnego w mediacji

❌ Alimenty należą się do 18 roku życia – MIT ❌

❌ Alimenty przysługują do 26 roku życia. – MIT❌

❌ Dopóki dziecko się uczy należą mu się alimenty. – MIT ❌

❌ Z chwilą osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wieku/ukończenia szkoły wyrok alimentacyjny wygasa z automatu. – MIT ❌

… to tylko część z powtarzanych mitów, które dotyczą obowiązku alimentacyjnego. To nie wiek, ani zakończenie edukacji decydują o ustaniu obowiązku alimentacyjnego, tylko to czy dziecko swoim nakładem sił i możliwościami jest w stanie usamodzielnić się.

Jeśli zaś jest samodzielnie, to nie oznacza, że wyrok alimentacyjny z automatu traci moc. Skoro sąd nałożył obowiązek alimentacyjny na rodzica, to ten obowiązek trwa dopóki obowiązek ten nie zostanie uchylony.

Jeżeli zaś uznamy, że sytuacja dziecka pozwala na usamodzielnienie się, to wówczas w interesie rodzica jest doprowadzić do uchylenia takiego obowiązku. W przeciwnym razie, w sytuacji dużego konfliktu między stronami może dojść do sytuacji, że dziecko mimo że jest w stanie usamodzielnić się dodatkowo pobiera alimenty czy też nie wycofuje wniosku egzekucyjnego u komornika.

👥 Gdy sytuacja dotyczy osób najbliższych lepszym rozwiązaniem niż spotkanie na sali rozpraw jest spotkać się w mediacji. Ugodą mediacyjną strony również mogą uchylić obowiązek alimentacyjny. Przy ugodzie alimentacyjnej efekt jest dokładnie taki sam, jak przy wyroku uchylającym ten obowiązek, z tym zastrzeżeniem, że oszczędzacie sobie czas, pieniądze i stres towarzyszący sprawie sądowej.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *