loading
logo

Kinga MartuszewskaAdwokat

MEDIATOR

Sidebar

Archiwa

Ulga rehabilitacyjna a data powstania niepełnosprawności

W ostatnim czasie pojawiła się ciekawa interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 listopada 2019 roku o numerze 0112-KDIL3-2.4011.407.2019.2.KF, w której wyjaśniono, że o tym kiedy można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej decyduje nie data uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lecz data od kiedy niepełnosprawność powstała. ?

Oznacza to, że jeżeli dopiero dzisiaj otrzymaliście Państwo decyzję o zakwalifikowaniu przez organ orzekający o jednym ze stopni niepełnosprawności, ale w w treści te decyzji wskazano że niepełnosprawność np. powstała kilka lat wcześniej lub istnieje od urodzenia, to wówczas istnieje możliwość odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne już od tej wcześniejszej daty, a nie daty wydania decyzji.
‼️Oznacza to w praktyce, że macie Państwo możliwość skorygowania swoich zeznań rocznych licząc 5 lat wstecz, jeżeli wcześniej z tej ulgi nie skorzystaliście.

Może na przykładzie będzie prościej 🙂

Pani Mariola otrzymała dzisiaj tj. 21 listopada 2019 r. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, w treści której wskazano że niepełnosprawność istnieje od 20 maja 2017 roku. W związku z tym, że dopiero dzisiaj uzyskano orzeczenie m.in. uprawniające do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej Pani Mariola do tej pory nie miała możliwości tej ulgi rozliczyć. Teraz już ma! ? Niepełnosprawność istniała już 2017 roku i 2018 roku, a zatem ma ona możliwość złożyć korektę dotychczas złożonych zeznań rocznych i skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej!

©️Adwokat Kinga Martuszewska

  • Podziel się treścią:

Leave a comment