Usługi turystyczne – kto musi opracować i wdrożyć standardy ochrony dzieci?

Zmiany w przepisach dotyczących ochrony małoletnich, szczególną uwagę poświęcają branży hotelarskiej i turystycznej. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek opracowania i wprowadzenia standardów ochrony dzieci, co zostało szczegółowo opisane w art. 22c ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.

Niestety, ustawa nie precyzuje, które firmy świadczące usługi turystyczne są zobowiązane do stworzenia i wdrożenia standardów ochrony dzieci. Możemy jednak szukać wskazówek w definicji usług turystycznych, która jest zawarta w art. 4 ustawy o turystyce.

Według tej definicji za usługę turystyczną należy rozumieć:

a) przewóz pasażerów,

b) zakwaterowanie w celach innych niż pobytowe, które nie jest nieodłącznym elementem przewozu pasażerów,

c) wynajem pojazdów samochodowych lub innych pojazdów silnikowych,

d) inną usługę świadczoną podróżnym, która nie stanowi integralnej części usług wskazanych w lit. a-c;

W mojej ocenie termin „usługi turystyczne” jest pojęciem bardzo szerokim. Usługa turystyczna, najprościej mówiąc, obejmuje usługi oferowane podróżnym. Będą to zarówno atrakcje turystyczne, usługi przewodnika, rekreacja, działalność biur podróży, czy nawet gastronomia.

Przepisy w ustawie „Lex Kamilek” posługują się pojęciem bardzo ogólnie, nie precyzując w żadnym miejscu, co należy przez te usługi turystyczne rozumieć w kontekście wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Obowiązek wprowadzenia polityki ochrony dzieci ma zostać wprowadzony w zakresie niezbędnym do ochrony małoletnich, przy uwzględnieniu charakteru i rodzaju prowadzonych usług. Każdy podmiot powinien zatem zastanowić się, czy usługa przez niego wykonywana w jakikolwiek sposób dotyka problematyki przemocy względem dzieci oraz czy może przeciwdziałać takim zjawiskom.

W mojej ocenie, istotny będzie tu cel jaki przyświecał ustawodawcy. Jeżeli celem ustawy jest ochrona dzieci i młodzieży przed przemocą, nadużyciami, czy walka ze zjawiskiem „seksturystyki”, to nie mam wątpliwości, że podmiotami które są zobowiązane do opracowania i wdrożenia standardów ochrony małoletnich są podmioty świadczące usługi transportowe czy biura podróży, które sprzedają wycieczki, a których nierzadko klientami mogą być osoby dorosłe z niespokrewnionymi małoletnimi.

Oczywiście, głównymi korzystającymi z takich turystycznych ofert będą zazwyczaj rodziny z dziećmi, ale zawsze trzeba zachować czujność w tej sprawie. Czy lokale gastronomiczne, które też działają w turystyce, będą miały podobne obowiązki? Odpowiedzi na to pytanie pojawią się pewnie, gdy przepisy zaczną działać i zobaczymy, jak ci, którzy je egzekwują i kontrolują, będą podchodzić do tej kwestii. Ochrona dzieci to delikatna sprawa, patrząc nawet z perspektywy społecznej opinii, więc możemy spodziewać się, że lista miejsc zobowiązanych do wprowadzenia standardów może raczej się powiększać, aniżeli zmniejszać.
Dlatego może warto, ażeby lokale gastronomiczne już teraz zaczęły zastanawiać się nad tym tematem i wdrażały takie standardy u siebie, nawet jeżeli nie okażą się one obowiązkowe?

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *